“Arduino kroz jednostavne primjere”

Voditelj: Paolo Zenzerović

Radionica iz područja automatike, održana je u OŠ Augusta Šenoe, 2. Veljače 2015. i okupila je 22 učiteljica i učitelja tehničke kulture Grada Zagreba.

Cilj radionice bilo je osposobljavanje za pripremu učenika iz uporabe Arduina u izvannastavnim aktivnostima i kao priprema za predstojeće natjecanje mladih tehničara.

Društvo pedagoga tehničke kulture Zagreba nabavilo je komplete Arduina, tako da su svi polaznici mogli samostalno izvoditi vježbe, a kasnije i posuditi komplete za rad s učenicima u svojim školama. Kompleti su dostupni na posudbu u terminima od po tri mjeseca. Svi zainteresirani za posudbu kompleta trebaju se javiti Društvu putem poveznice objavljene pri dnu ove stranice.

 

U uvodnom dijelu voditelj g. Paolo Zenzerović predstavio nam je Arduino tehnologiju, njen nastanak te mogućnosti korištenja u sustavima upravljanja i automatizacije. Polaznici su dobili informaciju i o prvoj knjizi o uporabi Arduina, koja kroz jednostavne primjere vodi čitatelje od jednostavnih do složenih primjera. Predstavljena je stranica Hrvatske zajednice tehničke kulture gdje su obljavljene upute i zadatci za pripremu učenika u području automatike (vidi poveznice na dnu vijesti).

Praktične vježbe započeli smo instaliranjem Arduino 1.0.6 programa na prijenosna računala. Zatim smo spojili Arduino i podesili postavke računala kako bi se programi uspješno prenosili na Arduino. Nakon toga pokrenuli smo primjer osnovnog programa te naučili osnovne naredbe, slijed njihovog pisanja te značenje u radu s Arduinom.

Slijedio je niz praktičnih vježbi u kojima smo prema shemi spajanja i zadatku na eksperimentalnu pločicu postavljali elektroničke elemente te povezali sastavljene sklopove s Arduinom. Zatim je uslijedilo pisanje programa i prijenos gotovog programa na Arduino. Pokretanjem programa provjeravali smo ispravnost rada sklopa i mijenjali  programe.

Svaka vježba prezentirana je alogoritamski, od analize zadatka, hardverdskog rješenja sklopa, programiranja, prijenosa programa na Arduino i provjere ispravnosti rada.
Za uspješno svladavanje zadataka iz automatike nužna su predznanja iz elektronike, izrade elektroničkih sklopova, razumijevanje pojava u strujnim krugovima, poznavanje načina spajanja elektroničkih elemenata, čitanja elektroničkih shema, pristup rješavanju problema, poznavanje pravila pisanja programa za Arduino, prenošenja programa na Arduino i ispitivanja hardverskih i softverskih grešaka koje su izazvale probleme u radu. Na osnovu iskustava rada i rješavanja jednostavnih zadataka lako je prelaziti na složenije sklopove i tehnička rješenja upravljanja sklopovima/uređajima.

Radionica je protekla u radnom i suradničkom okruženju. Svi polaznici iskazali su zadovoljstvo naučenim i iskazali potrebu za nastavak edukacije.
Prihvaćen je prijedlog da se slijedeće radionice iz automatike organiziraju na dvije razine:
za početnike (one koji se prvi puta sureću s tehnikama upravljanja) i
za napredne (one koji već imaju iskustva i žele unaprijediti svoja znanja i vještine iz područja automatike).

Primjeri zadataka iz automatike za natjecanje iz tehničke kulture:

56.NMT – 2014

Pripreme za 57.NMT – 2015.

Posudba Arduino kompleta

15 + 9 =